BASS AND BEAT FESTIVAL 2017 

19 - 21.05.2017 – Wrocław

Wszystkie koncerty odbywają się
KINIE NOWE HORYZONTY
ul. Kazimierza Wielkiego
19a-21, 50-077 Wrocław


Program festiwalu:

Maj

19

Piątek

11:30

Otwarty konkurs na Basową Osobowość Roku

Maj

19

Piątek

18:30

Joanna Dudkowska feat. Kova

Joanna Dudkowska - bass
Agnieszka KOVA Kowalczyk - wiolonczela
Mateusz Urbaniak - piano
Mateusz Brzostowski – perkusja

Joanna Dudkowska – basistka znana ze współpracy z Robertem Chojnackim, Felicjanem Andrzejczakiem czy Dr Bluesem. Zaprezentuje swój nowy projekt "Joanna Dudkowska feat. Kova" będący muzyczną eksploracją brzmienia basu i wiolonczeli otulonych grą światła. Niecodzienny projekt, stanowiący połączenie dwóch instrumentów pochodzących z różnych muzycznych przestrzeni, uroda instrumentalistek wraz z towarzyszącym zespołem z którym wykonają autorskie utwory i ponadczasowe covery we własnych opracowaniach, będących fuzją różnych gatunków muzycznych.

Maj

19

Piątek

20:00

Pendofsky

Marcin Pendowski – bass
Rafał Dubicki – trąbka
Szymon Lukowski – saksofon tenorowy
Marcin Cichowski – organy Hammonda
Krzysztof Kawałko – gitara
Grzegorz Grzyb – perkusja
Dominik Jaske – instr. perkusyjne

Pendofsky jako pierwszy współczesny basista - solista zdecydował się nagrać album na starych zapomnianych instrumentach z czasów Bloku Wschodniego, zwanych Komunobasami. Pendofsky został nagrodzony nagrodą Mateusza Trójki w 2015 roku w kategorii – debiut jazzowy.

Liderem projektu jest basista, Marcin Pendowski, nominowany dwukrotnie do nagrody Fryderyki (z zespołem Artrosis, wyd. MM Productions), współkompozytor pierwszej produkcji dla Discovery Channel, muzyki do filmu „Solidarność. Początek Rewolucji”. Artysta współpracował i z wieloma artystami sceny jazzowej: Kubą Stankiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Eleine Simpson, Velerie Scott, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Moniką Borzym, Milo Kurtisem.

Maj

19

Piątek

21:15

Pilichowski Band

Wojtek Pilichowski - bass
Kasia Stanek - śpiew
Michał Trzpioła - gitara
Adrian Latosiewicz – instr. klawiszowe

Wojciech Olszak – instr. klawiszowe
Tomasz Machański – perkusja

Wojtek Pilichowski z zespołem zagra materiał ze swojej ostatniej płyty Electro Step oraz największe przeboje z wcześniejszych albumów.

Czternasta solowa płyta Wojtka pokazuje nieustanny rozwój artysty, jego wielką pasję w poszukiwaniu nowych harmonii, rytmów i brzmień. Płyta jest kolejnym oryginalnym połączeniem różnych stylistyk muzycznych, które przede wszystkim przemawiają do serca i ducha słuchaczy, otwierając nowy rozdział w gatunku Fusion. Cały album został nagrany jak za dawnych dobrych lat, w całości bez przerwy w jednym pomieszczeniu, i przy żywym udziale publiczności. Na krążku znajdują się też utwory z wcześniejszych płyt Wojtka w nowych aranżacjach i z nowym wyrazem stylistycznym. Skład muzyków to absolutna rewelacja! Nieznani dotąd szerzej młodzi ludzie: Tomasz Machański i Michał Trzpioła są bezapelacyjnie największym odkryciem instrumentalnym ostatnich lat! Kasia Stanek, wokalistka nowego projektu Wojtka Pilichowskiego to wulkan ekspresji i świadomości bycia częścią zespołu.

Maj

20

Sobota

19:00

Jaromír Honzák – Face of BASS

Jaromír Honzák - kontrabas
Michal Nejtek - klawisze, sample
Marcel Bárta - klarnet basowy, saksofon sopranowy
Marek Urbánek - perkusja

Zespół powstał w 2006 roku jako trio z Beatą Hlavenkova grającą na klawiszach. Muzyczną ideą przewodnią było odrzucenie stylistycznych restrykcji, programowa otwartość pozbawiona uprzedzeń w kierunku różnych stylów muzycznych. Jakiś czas później Beata opuściła zespół na rzecz swoich własnych projektów, zastąpił ją Michał Nejtek. W tym samym czasie zespół stał się kwartetem potwierdzając tym samym zmianę brzmienia. Muzyczne credo nie uległo jednak zmianie, muzycy nie ukrywają swojego zamiłowania do elektroniki, drum & bassu, Erica Dolphy'ego czy ABBY; piękno muzyki wymyka się ograniczeniom i definicjom stylów.

Oryginalna muzyka skomponowana przez członków zespołu. Antena dostrojona do odbierania fal z zewnętrznej jak i wewnętrznej przestrzeni.

Maj

20

Sobota

20:15

Jakub Olejnik - The Simple Path

Jakub Olejnik – kontrabas
Tomasz Pruchnicki - saksofon
Mateusz Maniak - perkusja

The Simple Path to najnowszy, autorski projekt kontrabasisty i gitarzysty basowego, Jakuba Olejnika. Znany ze współpracy z czołowymi artystami polskiej sceny jazzowej Jakub Olejnik stworzył autorskie trio do którego zaprosił znakomitych muzyków, saksofonistę, Tomasza Pruchnickiego oraz perkusistę, Mateusza Maniaka.

Powstało pełne energii trio stanowiące wypadkową wrażliwości oraz temperamentów tworzących ją artystów.

Muzyka tria wyrasta z jazzowej tradycji, jednak muzycy nie boją się zapożyczeń, sięgają po motywy oraz środki wyrazu typowe dla muzyki klasycznej, czy etnicznej. W utworach granych przez trio znajdziemy mocne beaty, jazzowy groove piękne, liryczne motywy oraz pełne ekspresji improwizacje, jest w niej lekkość i zabawa formą. Ciekawe aranżacje, zmiany klimatu, swobodne przemieszczanie się po muzycznych stylach, w połączeniu z odniesieniami do literatury tworzą niepowtarzalny klimat, a grane tematy są jedynie pretekstem dla daleko idących muzycznej eksploracji.

Maj

20

Sobota

21:15

Renaud Garcia-Fons – Solo

Renaud Garcia-Fons – kontrabas

Swoim występem Renaud Garcia-Fons odda miłosny hołd swojemu wybranemu instrumentowi czerpiąc inspirację z bogatej kolekcji dziesięciu autorskich albumów zanurzonych w innych czasach (Marcevol, Hacia Compostella) i innych miejscach wokół rozległego Śródziemiomorza (Jeyhounabad, Kalimbass).

Sam na sam z instrumentem (któremu towarzyszyć będą jedynie basowe loopy) poszerzy horyzont i tak już niebagatelnej wirtuozerii technicznej kreując kompozycje o nieprzeciętnej urodzie.

Renaud Garcia-Fons unikając pułapki pustej wirtuozerii maluje muzyczny pejzaż odważnymi, wyrafinowanymi i zarazem ciepłymi pociągnięciami smyczka.

Maj

21

Niedziela

19:00

Zawartko/Piasecki – Leć głosie

Magdalena Zawartko – śpiew
Grzegorz Piasecki – kontrabas

Magdalena Zawartko i Grzegorz Piasecki wywodzą się z dwóch rożnych, muzycznych światów - klasyki i jazzu. Połączyła ich improwizacja i fascynacja poszukiwaniem nowych brzmień. Lubią muzyczne wyzwania, więc założyli wymagający, zarówno dla wykonawcy, jak i odbiorcy, duet wokalno-kontrabasowy "Zawartko/Piasecki". W 2015 roku wydali płytę "Leć głosie" (DTM, Captain Earth), która odniosła sukces w dziedzinie muzyki jazzowej (m.in. nagroda Gazety Wyborczej WARTO) oraz reprezentowała Europejską Stolicę Kultury 2016).

Maj

21

Niedziela

20:30

Janek Gwizdala – Solo Show

Janek Gwizdala – bass

Janek Gwizdala zaprezentuje muzykę z całego swojego bogatego katalogu dziesięciu autorskich płyt przearanżowanych na solowy bas. Zagra również napisany z myślą o trasie koncertowej nowy materiał z tegorocznego, nagranego w lutym w Nowym Jorku albumu. Przy użyciu looperów i dużej kolekcji pedałów nożnych Janek wykreuje unikatową muzyczną iluzję udziału wielu muzyków na scenie.

Maj

21

Niedziela

21:30

Igor Zakus – Spivanky + FINAŁ FESTIWALU

Igor Zakus – bass
Denys Moroz - gitara i harmonijka,
Rodion Ivanov – instrumenty klawiszowe
Wadim Samosiuk - perkusja

Program Igor Zakus quartet składa się z kompozycji tego fenomenalnego basisty. Znajdziemy tam nowoczesny jazz z elementami funku i fusion. Najbardziej charakterystyczne dla jego kompozycji są piekne melodie. Niebywale wysoki poziom wykonawczy, ogromna fantazja i bogaty język muzyczny zapewni Państwu niecodzienne doznania artystyczne.

Kompozycje Igora Zakusa to muzyka pełna liryki oraz ekspresji, projekt w którym etniczna muzyka ukraińska spotyka się z nowoczesnym brzmieniem sekcji rytmicznej, tworząc nową jakość. Jazzowa harmonia i ciekawe aranżacje, ktore brzmią świeżo i interesująco, całości dopełniają piękne improwizacje.