Dagadana

DAGADANA od 2008 roku znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Polska i Ukraina są sąsiednimi krajami, mają podobne języki, tradycje i obyczaje. Poszukując w nich muzycznych inspiracji można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic – które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. To znajdziemy w piosenkach DAGADANY, która przyczynia się do zacierania granic i budowaniu mostów w obu tych narodach.

Artyści z DAGADANY inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania albumu Meridian 68. Krążek ten zdobył uznanie wśród krytyków i środowiska muzycznego, co zaowocowało nominacją do Fryderyków, najwyższą pozycją na liście World Music Charts Europe 2016 wśród albumów polskich. W 2011 roku zdobyli Fryderyka za album Maleńka w kategorii Album roku/Muzyka świata.

DAGADANA uwielbia podróżować ze swoją muzyką. Zagrała w 23 krajach, m.in. w Argentynie, Brazylii, Chinach, Francji czy Singapurze. Dawała koncerty zarówno w klubach, jak i na pustyni, w kopalni węgla, na tratwie czy w domu swoich fanów. Pojawiła się również na największych muzycznych imprezach, takich jak Open'er Festival, Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Chiny), Festiwal Ludów Pustyni (Maroko), United Islands Festival (Czechy) czy Virada Cultural (Brazylia).

Info